Archiwum1 - Sołectwo Dankowice

Przejdź do treści

Archiwum1

Święto Niepodległości w Dankowicach
11 listopada 2014 
Fotorelacja
Relikwie Św. Ambrożego w Polsce 
Na wniosek Polskiego Związku Pszczelarskiego w Polsce oraz decyzji EpiskopatuPolski, jak również pszczelarzy polskich i bp Edwarda Białowieskiego- kapelana pszczelarzy w dniu23 października 2014 roku, do Pszczelej Woli, a konkretnie do kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli sprowadzono relikwie Św. Ambrożego patrona pszczelarzy. Relikwie (część kości palca wskazującego prawej ręki) , przywieziono z Mediolanu, z Bazyliki Św. Ambrożego. Są to pierwsze relikwie w Polsce.
Kościół w Żabiej Woli wybudowany został w stanie wojennym w czasie 132 dni.
Relikwie przywiezione zostały do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Dnia 23 października procesja pszczelarzy i mieszkańców okolicy przeniosła relikwie do Żabiej Woli. W procesji udział wzięli: Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego z prezydentem Tadeuszem Sabat, przedstawiciele zarządów wojewódzkich i regionalnych pszczelarzy.Pszczelarze reprezentowali swoje organizacje wraz z pocztami sztandarowymi, których było 64 pocztów. W procesji brali udział kapłani z całej Polski 31 księży pszczelarzy.
Przywitanie relikwii przed kościołem osobiście dokonał senior Abp Henryk Muszyński wraz Abp Stanisławęm Budzikiem i bp Edwardem Biłowieskim - kapelanem pszczelarzy polskich. Procesję z relikwiami prowadził ppłk wojska polskiego mgr Włodzimierz Wowa Brodecki z Krakowa. Początek procesji tworzyli uczniowie Technikum Pszczelarskiego na koniach ( 18 osób) pod przewodnictwem wspomnianego oficera wojska polskiego. Uczennice na koniach ubrane były w strojach szlacheckich z okresu przypominającego czas akcji Pana Tadeusza. Kolejno szli przedstawiciele pszczelarzy z darami ołtarza, władze pszczelarskie i władze środowiska razem z mieszkańcami okolicznych miejscowości. Droga procesji z Pszczelej Woli do Żabiej woli Wynosiła ponad 2 km. Na całej trasie przemarszu po obu stronach jezdni ustawione były krzyże w odległości od siebie około 10 mb, przy każdym krzyżu stała para uczniów szkół z biało czerwonymi chorągiewkami. Na każdym krzyż uwidoczna szarfa biała lub żółta.
Pszczelarzy z Dankowic w uroczystościach reprezentowali koledzy pszczelarze Jan Bieszczad i Stanisław Kamiński. Pomoc duchową naszej pielgrzymce okazali proboszcz Dankowic Józef Jakubiec i ks. Dawid Szewczyk Z uwagi na obowiązki ks. proboszcz nie mógł uczestniczyć w pielgrzymce. Niemniej jednak dziękujemy z a wsparcie i modlitwę w intencji pszczelarzy.W uroczystościach brali również udział koledzy z sąsiednich parafii: z Bestwiny, Janowic, Porąbki Andrychowa i Wadowic. Decyzją Episkopatu i władz Polskiego Związku Pszczelarskiego każda organizacja pszczelarska czy też parafia może po uzgodnieniu oddać cześć relikwią Św. Ambrożego na własnym terenie. Zachęcamy do korzystania z przedstawionych propozycji. Niech Św. Ambroży przed Tronem Pana wyjedna nam Łaski w życiu rodzinnym i osobistym. Z pszczelarskim pozdrowieniem DARZ MIÓD.

Dankowice 27 październik 2014 rok
Opracował Stanisław Kamiński.

Galeria zdjęć

Pielgrzymka Parafialna do Ołomuńca

Dnia 27 września 2014 r. odbyła się Parafialna Pielgrzymka ponad 100 osób do Ołomuńca.
Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Frydek Mistek, by wziąć udział we mszy świętej
w Bazylice Mniejszej pw. Nawiedzenia NMP.

Foto galeria ...

Zdjęcia: R.Prochowski, K.Sowiński

Tradycyjne Dankowskie Dożynki 2014


Nasze życie jest jak kromka chleba
Którą Ty rozdajesz Panie
Niechaj każdy z nas ją dostanie
A z okruchów rozliczysz nas w niebie
Bo ten chleb to jesteś Ty
Czy to wiosna, lato czy jesień
Powszedniego daj nam każdego dnia
Ujmij trosk i zmartwień Panie!

Tymi pięknymi słowami ludowej poetki pani Zofii Wójcik dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory. Tradycyjnie jak co roku członkinie KGW i zespół „Dankowianie” wspólnie z rolnikami z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli we mszy świętej dożynkowej.
Ksiądz Proboszcz Józef Jakubiec w pięknych słowach podziękował rolnikom za Ich ciężką pracę, za trud i wyrzeczenia. Podkreślił że szczególnie w tym roku z powodu ciężkich warunków atmosferycznych rolnicy mieli problemy ze zbiorem zboża, jeszcze do tej pory wiele hektarów stoi nie skoszonych.
Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Magdalena i Dariusz Rogulscy.
Zespół przedstawił obrzęd dożynkowy, w czasie którego wręczono Starostom symboliczny bochen chleba. Został on przez nich pokrojony i wszyscy zostali nim poczęstowani.
Rolnicy i zaproszeni goście wraz z chlebkiem i przyśpiewką otrzymali wianek z kwiatami wykonanymi szydełkiem przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Tradycyjnie też chlebki dostarczyła nam piekarnia „Tysia” z Bestwiny, która wystawiła do degustacji mnóstwo smakołyków.
Serdecznie Im za to dziękujemy.

Galeria zdjęć


Podtopiona Dziadowizna

           Po raz kolejny na wskutek źle funkcjonującego rowu odprowadzającego wody deszczowe z terenu Dziadowizny,  kilkanaście domów położonych przy  ulicy Słowackiego zostało podtopionych.  To już druga w tym roku taka sytuacja, że po większych opadach  wody deszczowe nie znajdując ujścia zalewając  pola uprawne i  piwnice wielu naszych posesji.  Osiadająca droga powiatowa na odcinku od przejazdu kolejowego do ulicy Granicznej systematycznie ogranicza możliwości odprowadzania wód w kierunku potoku Dankówka przez biegnący wzdłuż ulicy Słowackiego rów.
Po raz kolejny Mieszkańcy Dziadowizny  apelują do Władz Powiatowych o podjęcie natychmiastowych, doraźnych,  działań pozwalających na udrożnienie tego rowu.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że sprawa nie jest prosta i remont drogi powiatowej wymaga sporządzenie dokumentacji projektowej i  zagwarantowania stosownych środków budżetowych.
Zapewnienia dotyczące rozpoczęcia prac formalnych dotyczących remontu co roku słyszymy od przedstawicieli samorządu powiatowego, których zapraszamy i gościmy na zebraniach wiejskich  w Dankowicach !!!!
To o co prosimy to apel o podjęcie działań doraźnych w ramach których Powiat Bielski,  jako właściciel przebiegającej przez Dankowice jedynej drogi o kluczowym dla mieszkańców naszej wsi znaczeniu,  awaryjnie może dokonać wymiany rur przepustowych pod drogą w rejonie przejazdu kolejowego  na rury o znacznie większej średnicy.
Mieszkańcy Dziadowizny serdecznie dziękują wszystkim zastępom Straży Pożarnej, które  jak zawsze stanęły  na wysokości zadania, i w tę bardzo trudną dla nas noc z 31 lipca na 1 sierpnia, nie bacząc na ulewę,  pomogli  nam w zaradzeniu trudnej sytuacji.


Galeria
                                                                                  Tadeusz Kozieł
- mieszkaniec Przysiółka Dziadowizna

Zbliża się setna  rocznica wydarzeń z 1914 roku,  kiedy to garstka patriotów rozpoczęła krwawe zmagania z zaborcami o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dokładnie 6 sierpnia 1914 roku o godzinie 2:42,  zbrojny oddział złożony ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Drużyn Strzeleckich wyszedł  z  krakowskich oleandrów w kierunku granicy zaboru rosyjskiego.  

Czytaj całość...

Galeria...

PIELGRZYMKA NA LITWĘ
W okresie od 28 czerwca do 2 lipca pod przewodnictwem duchowym księdza wikarego Dawida grupa pielgrzymów z Dankowic szlakiem wiodącym przez Sokółkę,  udała się do Wilna...  

Czytaj całość...

Galeria zdjęć

Nasze Kulinarne Dziedzictwo

W sobotę 16 czerwca w Bestwinie obył się kolejny konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”.
Tegoroczna degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z okazji Dni Bestwiny była pn. „Smaki i smaczki powiatu bielskiego”.
Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, a degustacja obywała się łącznie z promocją każdej Gminy. Jak co roku członkinie KGW przygotowały mnóstwo specjałów, były smaczne zupy, ciasta, mięsa pod różnymi postaciami, nalewki. Nasze koło ugotowało zupę z ciecierzycy a koleżanki z Kaniówka dostały wyróżnienie za smarowidło z chlebem i „zakrapianką”. Pięknie udekorowane stoiska zachęcały do oglądania i próbowania smakowitych potraw. Wszystko bardzo smakowało i bardzo szybko zniknęło ze stołów. Panowała wspaniała atmosfera, której nawet nie zakłócił ulewny deszcz, który przeszedł nad Bestwiną w czasie wręczania nagród.

Galeria zdjęć   Foto: Kacper P.

Fotorelacja z Jubileuszu 25-lecia Kapłaństwa
Ks. Romana Ciupaki

Dankowice 25.05.2014 r.

"Legionowe Drzewka Pamięci"

Uczniowie Zespołu Szkół w Dankowicach i Zespołu Szkół w Starej Wsi wraz z nauczycielami i rodzicami pod patronatem Przyjaciela Szkół Pana Tadeusza Kozieła, Towarzystwa Miłośników Dankowic i Koła Pszczelarzy w Starej Wsi w dniu 18.05.2014 po każdej niedzielnej Mszy Św. rozdawali Legionowe Drzewka Pamięci.
Tym skromnym gestem pragniemy wyrazić naszą wdzięczność narodowym bohaterom za ich poświęcenie i dar z życia, aby nasza Ojczyzna mogła po 124 latach powstać z rozbiorowej mogiły, a my na powrót cieszyć się wolnością. W sierpniu 2014 roku będziemy obchodzić 100 lecie wyjścia z krakowskich oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rozpoczęła krwawe zmagania o odzyskanie niepodległości.
Garstka patriotów rzuciła wyzwanie najpierw rosyjskiemu, a później pozostałym zaborcom i rozpaliła w polskim społeczeństwie pożar, który wskrzesił niepodległość Polski.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i uczniowie serdecznie dziękują Panu Tadeuszowi Koziełowi za krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży oraz za wsparcie i czas, który poświęca naszym szkołom.


VI Gminny Przegląd Pieśni Religijnej i Turystycznej - Stara Wieś 2014



Czytaj informację i przeglądaj wyniki....

UROCZYSTE OTWARCIE GALERII

Zwieńczeniem kilkudniowego tworzenia była zorganizowana w środę 7 maja w Zespole Szkół w Dankowicach uroczystość. Oprócz wszystkich uczestników warsztatów, czyli artystów malarzy i rzeźbiarzy oraz uczniów, wzięli w niej udział m.in.: Sekretarz Gminy Wilamowice p. Andrzej Kołtun, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury p. Aleksander Nowak, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Władysław Carbol, jego zastępca p. Marian Rozner, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Wilamowice p. Bożena Sobocińska, Radni Dankowic: p. Zdzisław Sordyl i Kazimierz Grzywa, Sołtys Dankowic p. Tadeusz Grzywa, Prezes Kółka Rolniczego p. Kazimierz Kamiński, dyrektorzy szkół z Wilamowic, Starej Wsi, Hecznarowic i Pisarzowic, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Dankowicach p. Elżbieta Matusik oraz przedstawiciel Rady Rodziców Gimnazjum im. L. i A. Kalicińskich w Dankowicach p. Grzegorz Mynarski.
Uroczystego otwarcia galerii, wspólnie przecinając wstęgę, dokonali: Dyrektor Zespołu Szkół w Dankowicach p. Dorota Foltan, Sekretarz Gminy p. Andrzej Kołtun i Przewodniczący KKOiS p. Władysław Carbol. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej, by zobaczyć program artystyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowany pod kierunkiem pań: Iwony Handzlik i Agnieszki Ślósarczyk.
W ramach widowiska zatytułowanego „Polska w literaturze, malarstwie i muzyce” można było wysłuchać utworów poetyckich, fragmentów prozy, opisów tańców narodowych, analiz dzieł malarskich, jak również podziwiać poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka w wykonaniu gimnazjalnego zespołu tanecznego oraz skoczną polkę zaprezentowaną przez grupę uczniów szkoły podstawowej.
Po przedstawieniu nastąpiło podziękowanie wszystkim artystom oraz osobom, które objęły to artystyczne przedsięwzięcie swym patronatem, czyli Burmistrzowi Wilamowic p. Marianowi Treli, pomysłodawcy warsztatów p. Władysławowi Carbolowi, jak również sponsorom: Sołtysowi Dankowic p. Tadeuszowi Grzywie, Prezesowi Kółka Rolniczego p. Kazimierzowi Kamińskiemu, Radom Rodziców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dankowicach oraz p. Krystynie Sznajder – Torze, nauczycielce tutejszej szkoły. Natomiast wszyscy uczniowie uczestniczący w tegorocznych warsztatach otrzymali od organizatorów małe sztalugi i życzenia dalszego rozwoju pasji i talentu, w myśl słów, jakie można przeczytać w szkolnej galerii: „Uczyńmy nasze życie niezwykłym”.
W imieniu całej dankowickiej społeczności szkolnej uczestnikom warsztatów składamy serdeczne podziękowania za przekazanie naszej szkole obrazów i rzeźb. Dziękujemy paniom: Agnieszcze Berezowskiej i Annie Kamińskiej za przygotowanie galerii, Iwonie Handzlik i Agnieszce Ślósarczyk oraz uczniom za program artystyczny, jak i pozostałym osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania tej wyjątkowej uroczystości
.

Galeria zdjęć


VI Gminne Warsztaty Malarskie

W dniach 6 – 8 lutego 2014 roku w Zespole Szkół w Dankowicach odbyły się VI Warsztaty Malarskie. Uczestniczyli w nich artyści i uzdolnieni plastycznie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Wilamowice. Efektem ich twórczych działań jest kilkadziesiąt obrazów, które od 7 maja można podziwiać na ścianach korytarzy w dankowickiej szkole. W tym dniu miało miejsce uroczyste otwarcie owej wyjątkowej galerii, będącej darem pracy i talentu artystów malarzy oraz rzeźbiarzy z naszej gminy.
ARTYSTYCZNA WSPÓŁPRACA POKOLEŃ
We wspomnianych lutowych warsztatach odbywających się pod patronatem Burmistrza Wilamowic Mariana Treli i z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Władysława Carbola uczestniczyło 26 uczniów wraz z 12 doświadczonymi artystami malarzami i rzeźbiarzami. Młodzi twórcy mieli niecodzienną okazję doskonalić swój talent pod okiem pań: Honoraty Mynarskiej, Barbary Mynarskiej, Jadwigi Piłot, Haliny Formas, Haliny Mleczko oraz panów: Eustachego Matejki, Stanisława Gacka, Jarosława Kacorzyka, Piotra Gacka, Andrzeja Maciejczyka i Leszka Honkisza.

Galeria zdjęć

Konkurs na najpiękniejszą palmę

W  Niedzielę Palmową Towarzystwo Miłośników Dankowic zorganizowało siedemnasty już  konkurs na najpiękniejszą palmę. W tym roku zgłoszono do konkursu 46 palm.
Komisja, w skład której weszli: Zofia Marcińczyk, Józefa Kręcichwost, Genowefa Lisewska oraz Kazimierz Kamiński, oceniała palmy w dwu kategoriach.
Najpiękniejsze palmy dankowskie zaprezentowali: Izabella Matlak, Patryk Englart, Aleksandra Szczerbowska, Zuzanna Norymberczyk, Jakub Norymberczyk, Szymon Mika, Maciej Englart, Justyna Gąsiorek, Jan Gąsiorek, Adrian Stawowczyk, Damian Stawowczyk, Justyna Antos i Patrycja Stańko.
W kategorii palm wzorowanych na góralskich lub kurpiowskich podziwialiśmy palmy przyniesione przez Mateusza Głąbia, Ninę Wadoń, Julię i Dawida Machajskich, Julię Zielińską, Karola Kanię, Adriana Matusika, Elizę Przybyłę, Mateusza Przybyłę, Natalię Stasiak, Zuzannę Ślosarczyk, Filipa Ślosarczyka, Martę Smętek oraz Justynę Marszałek.
 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy ze zdjęciem wykonanym przez pana Remigiusza Prochowskiego oraz nagrody książkowe ufundowane  przez księdza proboszcza Józefa Jakubca, Towarzystwo Miłośników Dankowic, Kółko Rolnicze oraz Radę Sołecką.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy doceniają naszą działalność na rzecz krzewienia rodzimej tradycji oraz rodzinom, które pomagały najmłodszym uczestnikom konkursu w przygotowaniu palm i razem z nimi brały udział w uroczystej procesji.
       
Organizator konkursu - Anna Kamińska

Wielkanocne  ciekawostki

Niewiele osób wie, że w Dankowicach wykonywane są wielkanocne pisanki.
Panowie Zdzisław Sordyl i Stanisław Faruga od kilkunastu
lat zajmują sie wykonywaniem świątecznych pisanek.
Wyrażamy nadzieję, że stowarzyszenia działające w Dankowicach, zainteresują się promowaniem lokalnej twórczości.
Na zdjęciach przedstawiamy tylko niewielką część zbiorów, którymi dysponują nasi twórcy.

26.03.2013
Galeria

Z ŻYCIA SZKOŁY  -  WALENTYNKI  14. 02. 2014

Wszystkiego najlepszego z okazji święta Walentynek!
W naszej szkole jak co roku ruszyła poczta walentynkowa. Uczniowie samodzielnie wykonywali kartki walentynkowe, które następnie posyłali wybranej osobie.
Było dużo śmiechu i radości!

Z ŻYCIA SZKOŁY  -  SKO PONOWNIE W NASZEJ SZKOLE

Jak widzisz Oszczędnego Kos - a, logo towarzyszące SKO w Naszej szkole?"
Pod takim tytułem rozpoczął się konkurs plastyczny, który trwał od 4 do 29 listopada.
Prace plastyczne, wykonane dowolną techniką zostały ocenione przez organizatora konkursu - Bank Spółdzielczy w Wilamowicach. Wszyscy nasi uczniowie podjęli wyzwanie i stworzyli wiele ciekawych prac. Kilka z nich prezentujemy na zdjęciu. Warto wspomnieć, że uczniowie którzy zwyciężyli w tym konkursie w nagrodę pojechali na wycieczkę wystawy klocków Lego, która odbywała się w Galerii Sfera w Bielsku – Białej.


Z ŻYCIA SZKOŁY  -  Coroczna zbiórka żołędzi i kasztanów znów zakończona sukcesem!

W październiku większość uczniów naszej szkoły, jak co roku, wzięła udział w zbiórce żołędzi i kasztanów. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane 1,5 tony przekazaliśmy Kołu Łowieckiemu "Żbik" w Dankowicach, które przeznaczy je na dokarmianie zwierząt w czasie zimy.
Dla najaktywniejszych uczniów i klas Koło Łowieckie "Żbik" ufundowało nagrody o łącznej wartości 300 zł. Przedstawiciele tegoż koła wręczyli je na szkolnym apelu.


Z ŻYCIA SZKOŁY  -  DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

Corocznym zwyczajem z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami przygotowali dla nich uroczyste spotkanie, które odbyło się dnia 17 stycznia 2014r w sali OSP w Dankowicach.
Uroczystość ta była okazją do zaprezentowania zdolności aktorskich wnuków. Dzieci przedstawiły program artystyczny, na który złożyły się jasełka, wiersze, scenki, piosenki, tańce. Następnie złożyli dziadkom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Było mnóstwo wzruszeń, śmiechu.
Przy herbatce, kawie i ciastku dziadkowie mogli porozmawiać, powspominać.
W ramach podziękowania ufundowali swoim wnukom wyjazd  na spektakl teatralny.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy jeszcze raz wszystkiego dobrego.

Z ŻYCIA SZKOŁY  - GÓRA  GROSZA

W październiku i listopadzie liczył się dla nas każdy zebrany grosz. Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji "Góra Grosza".

Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę małych dzieci, swoich rówieśników i przynosili drobne monety groszowe.
Po segregacji i podliczeniu olbrzymiej góry groszówek okazało się, że zebraliśmy 23. 509 monet, co dało kwotę 891,11 złotych.
Wszystkim uczniom dziękujemy za włączenie się do akcji.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU DANKOWICE

Jak co roku w naszym przedszkolu gościliśmy Najmilszych i Najdroższych nam Gości: Babcie i Dziadków naszym przedszkolaków. Na kilka dni poprzedzających uroczystość dzieci pełne emocji, zainteresowania ,wkładając  całą swoją  aktywność i zaangażowanie  w przygotowywanie się do Święta Babci i Dziadka wykonywały  prezenty, ćwiczyły  wierszyki, układy taneczne , okolicznościowe piosenki. Nie mniejsze emocje towarzyszyły nauczycielkom , gdyż mimo  częstym „treningom” w podobnych sytuacjach , każdy występ swoich wychowanków traktują   jako ten jedyny i najważniejszy.

Czytaj całość...
Galeria

Przedszkolaki w obiektywie - galeria 2013



Galeria

„NASZE PRZEDSZKOLNE SPOTKANIA"

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas roku najpiękniejszy i najcieplejszy , mimo zimowej aury.
W naszym przedszkolu już od początku grudnia pobrzmiewały śpiewy na świąteczną nutę. Dzieci poznawały tradycje Świąt Bożego Narodzenia poprzez  rozmowy, opowiadania nauczycielek, jak również poprzez własną działalność-wspólne pieczenie pierniczków, wykonywanie ozdób choinkowych, strojenie przedszkolnych choinek i co ważne-naukę pięknych polskich kolęd.
Aby uatrakcyjnić i urozmaicić w przedszkolu ten piękny czas oczekiwania na Święta  nauczycielka przedszkola Pani Marzena Jarosz wraz z dziećmi  grupy III zaprosiła do naszej placówki  wokalno-taneczny zespół regionalny  „Dankowianie
".
W dniu 19.12.2013 r w progach  przedszkola w/w zespół powitały dzieci przedstawiając Gościom piękny program muzyczny oparty na tradycyjnych kolędach  , tańcach ludowych  okolicznościowych recytacjach .Wszystko stonowane w klimacie świątecznym , uroczystym i jakże radosnym , gdyż oczekiwanie na świąteczny czas to okres najpiękniejszych dziecięcych przeżyć i naszych –dorosłych także.
Po występie dzieci  Goście zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały ciepło brzmiących kolęd w wykonaniu  zespołu – tu i ówdzie  swoich Babć i Dziadków - członków zespołu .We wspólnym kolędowaniu udział wzięła również Pani Dyrektor Genowefa Lisewska .
  Na uwagę zasługuje skupienie i autentyczne zainteresowanie dzieci oraz ochoczy udział we wspólnym kolędowaniu. Mali artyści z zaangażowaniem dotrzymywali kroku (głosu) naszym Gościom - Artystom. Nastrój świąteczny udzielił się wszystkim do tego stopnia ,że niektóre słowa kolęd wywoływały autentyczne wzruszenie .
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  od naszych znakomitych Gości dwie niespodzianki. Pierwsza to prezent dla przedszkola –wieża stereofoniczna ,za którą jeszcze raz serdecznie dziękujemy .Druga – zaproszenie na Spotkanie Noworoczne organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich .
  Na noworocznym spotkaniu , które odbyło się w sali OSP w Dankowicach w dniu 11 stycznia 2014 r. przedszkolaki  pod kierunkiem Pani Marzeny Jarosz miały okazję pokazać swoje umiejętności wokalne i taneczne przed szeroką publicznością: Kołem Gospodyń Wiejskich, zaproszonymi sympatykami KGW ,Zespołem „Dankowianie”, Panem wiceburmistrzem Stanisławem Gawlikiem ,Paniami Dyrektorkami : Dorotą Foltan, Genowefa Lisewską , księdzem proboszczem Józefem Jakubiec i  licznymi uczestnikami spotkania.

Dyrekcja przedszkola składa serdeczne podziękowania KGW oraz Zespołowi „Dankowianie „podziękowania za miłą współpracę , która wspiera i uatrakcyjnia działania przedszkola w kierunku kultywowania miejscowych tradycji ,wpajania dzieciom uroku regionalizmu, uczenia szacunku dla ludowych twórców, a także inspirowania zainteresowań najmłodszego pokolenia tym wszystkim , co jest tożsame z regionalnym dziedzictwem .
Szczególne zaś podziękowania składamy Pani Anieli Stanko za życzliwość, ciepło i zrozumienie oraz wieloletnią współpracę z naszym przedszkolem.
                                                                                                                                         D.Ćwiertnia


Podziękowanie pszczelarzy z Dankowic ....
  
Czytaj podziękowanie...

Maria Królowa Pszczelego Roju i Święty Ambroży.
Uroczystość  poświęcenie feretronu.


              
W sobotnie późne popołudnie 21 grudnia   na uroczystej Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie feretronu  z obrazami  Matki  Boskiej Królowej Pszczelego Roju (Maria Regina Apium) oraz Świętego   Ambrożego, patronów pszczelarzy. Wykonany z dębowego drewna feretron, ozdobiony narodowymi i papieskimi barwami, do stóp ołtarza w Kościele Parafialnym w Dankowicach został wniesiony przez młodzież ...   
                                                        Czytaj całość

Święto Niepodległości

Czytaj ....

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I W ZESPOLE SZKÓŁ W DANKOWICACH

30 października to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach  Zespołu Szkół w Dankowicach  odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas I.
Punktualnie o godzinie 10.00 przewodnicząca Szkoły Joanna Jonkisz powitała przybyłych gości: Panią Dyrektor Dorotę Foltan, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klas I, którzy zaprezentowali program artystyczny pod hasłem "Uczniem być to ważna sprawa”. Wspierani przez wychowawczynie: Grażynę Adamowicz i Annę Danek z drżącymi sercami prezentowali to czego nauczyli się w ciągu niespełna 2 miesięcy pobytu w szkole. Recytowali wiersze, tańczyli, śpiewali piosenki, a tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na Sztandar Szkoły.
Na Sztandar Szkoły przyrzekamy;
Sumiennie wypełniać obowiązki ucznia,
Starać się być dobrym dla kolegów,
Kochać Polskę naszą Ojczyznę,
Godnie reprezentować nasz sztandar, chronić go,
A w razie potrzeby bronić z honorem
Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor "wielkim piórem" - było potwierdzeniem i ukoronowanie aktu ślubowania. Uczniowie klas I zostali przyjęci do braci uczniowskiej.
Szczęśliwi i uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty ufundowane przez swoich rodziców  oraz kolegów z klasy II. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
Wychowawczynie dziękują za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości: pani dyrektor Dorocie Foltan, rodzicom, paniom: Krystynie Iwańskiej oraz Marioli Sikorze, uczniom klasy III, zespołowi tanecznemu oraz uczennicom: Joannie Jonkisz, Karolinie Polak i Natalii Frątczak.
Panu Remigiuszowi Prochowskiemu dziękujemy za utrwalenie tego wydarzenia i bezinteresowne wykonanie pamiątkowych zdjęć do kroniki szkolnej.
                                                                                                     Grażyna Adamowicz

W sobotę 26.10. 2013 r. obchodzono 45-lecie istnienie KGW na Kaniówku.
Koło Gospodyń Wiejskich na Kaniówku zostało założone 46 lat temu.  
Była to druga w Dankowicach organizacja kobieca działająca na terenie naszej Wsi.  
Jubileusz obchodów...

Czytaj całość

Galeria zdjęć ...

Pszczelarze z Dankowic ufundowali feretron z Matką Boską Królową Pszczelego Roju oraz Świętym Ambrożym, patronem pszczelarzy.

Czytaj artykuł...

Galeria

Wizyta młodzieży naszej gminy             
w Rajeckich Teplicach


Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach zorganizował warsztaty plastyczne dla uzdolnionej młodzieży. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem. Dodatkową atrakcją udziału w tych zajęciach była możliwość wyjazdu do miasta partnerskiego Rajeckich Teplic na Słowacji, które zaprosiło uczniów wraz z opiekunami. W wyjeździe tym wzięli również udział artyści z terenu gminy Wilamowice, którzy promują nasz region poprzez swoją sztukę (malarstwo, grafikę, rzeźbę). Twórcy przywieźli swoje dzieła na wystawę, która została zorganizowana w Urzędzie Miasta Rajeckich Teplic. Tam Pan Burmistrz przywitał nas bardzo serdecznie. Rajecke Teplice słyną przede wszystkim  z term umieszczonych w samym sercu miasteczka. To jedno z najbardziej atrakcyjnych i znanych uzdrowisk słowackich, otoczone wieńcem zdrowych iglastych lasów. Mieliśmy okazję skorzystać z tych dobrodziejstw natury w otoczeniu wspaniałych kolumn i posągów w greckim stylu, znajdujących się na terenie luksusowego domu uzdrowiskowego „Afrodyta". Okolice zachwycały pięknymi krajobrazami, które miały się stać ewentualnym natchnieniem dla uczestników wycieczki. Miasto bowiem otacza ze wschodu panorama potężnego grzbietu górskiego Małej Fatry, z zachodu zaś wznoszą się dolomitowe wapienie Gór Strażowskich, wytwarzające osobliwe twory skalne. Zwiedziliśmy oryginalną i jedyną w swoim rodzaju miejscowość Čičmany ze wspaniale zachowaną architekturą ludową, w której mieszkańcy malują swoje domy w piękne wzory. Tradycja ta utrzymała się tam do dziś. Urokliwe pola dzikich maków zachwyciły nas swą soczystą czerwienią. W miasteczku Rajecka Lesna podziwialiśmy tzw. Słowackie Betlejem, ręcznie rzeźbioną przepiękną ruchomą szopkę przedstawiająca kulturę oraz tradycje Słowacji. Rozliczne ruiny zamków i grodów dodawały miejscom tajemniczości i wnosiły powiew historii.
Po powrocie ze Słowacji GOK zorganizował warsztaty malarskie w Starej Wsi. Tam, uczniowie pod okiem artystów „pisali” pędzlem wspomnienia z Rajeckich Teplic. Efekty pracy zostały zaprezentowane w lipcu w Starej Wsi, kiedy to goście ze Słowacji odwiedzili nas w Polsce. Wycieczka ta była dla dzieci nie lada frajdą, dała im możliwość obcowania z ludźmi sztuki. Będziemy ją długo wspominać.

                                                                                                Agnieszka Berezowska


Kolejne Tradycyjne Dankowskie Dożynki już za nami…
(Fotogaleria)

Dożynki wiejskie to najpiękniejsze tradycyjne święto plonów, które przypomina nam, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach bochen chleba.
1 września 2013r. mszą świętą rozpoczęliśmy tradycyjne dankowskie dożynki.
Korowód dożynkowy poprowadzili Starostowie Państwo Teresa i Dominik Stanclikowie. Starostowie tegorocznych dożynek gospodarują na około 30 ha. Wychowują córeczkę Wiktorię. Dziękujemy Im za to że nie odmówili starostowania i razem z nami dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Życzymy Im i innym rolnikom zdrowia i dużo błogosławieństwa Bożego na dalsze lata. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz Józef Jakubiec, który w pięknych słowach odniósł się do ciężkiej pracy rolnika.  Po uroczystościach w kościele korowód dożynkowy przeszedł do pięknie udekorowanej sali OSP, gdzie po odśpiewaniu „Roty” rozpoczęły się dalsze uroczystości. Zespół „Dankowianie” przedstawił obrzęd dożynkowy, w czasie którego wręczono Starostom symboliczny bochen chleba. Został on przez nich pokrojony i wszyscy zostali nim poczęstowani. I na koniec tradycyjnie już jak co roku nastąpiły „przyśpiewki”. Każdy z zaproszonych gości otrzymał chlebek oraz koszyczek z kłosami zboża i kwiatami, do której był doczepiony bilecik ze słowami przyśpiewki. Po wspólnym obiedzie biesiadowano do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy dożynek Koło Gospodyń Wiejskich i Zespół „Dankowianie” dziękują z całego serca rolnikom, zaproszonym gościom i mieszkańcom Dankowic za udział w tych uroczystościach.

Harmonogram wywozu odpadów - Dankowice

Szczegóły

Pismo Koła Pszczelarzy do Burmistrza Gminy.

Czytaj

„Szlakami  Fasoli Niepodległości  -  Ziemia Sądecka” .
Aktywna Młodzież, w aktywnym Dankowskim Gimnazjum.

W ostatnim tygodniu maja Uczniowie  Gimnazjum w Dankowicach,  wspólnie z Rodzicami i Nauczycielami  przy wsparciu Burmistrza Wilamowic zorganizowali na Ziemi Sądeckiej „żywą lekcję historii” oraz warsztaty tematyczne poświęcone kulturze  i tradycji  Lachów Sądeckich.  W zorganizowanym wyjeździe,  pod opieką p. Agnieszki Ślósarczyk (opiekun Samorządu Uczniowskiego), p. Zofii Bierońskiej (opiekun Wolontariatu Uczniowskiego), p. Agnieszki Berezowskiej i ks. wikarego Dawida Szewczyka brało odział prawie 50 uczniów.  
Opiekę przewodnicką nad grupą sprawował autor  niniejszego artykułu. Lekcja historii została poświęcona pamięci Żołnierzy
Podziemnego Państwa Polskiego,  a później Podziemia Niepodległościowego,  którzy walczyli   na obszarze   Gorców i Beskidu Wyspowego.
W godzinach rannych,  z dużymi przygodami po drodze (pęknięta opona w autokarze  przed wjazdem na serpentyny wiodące do centrum Jordanowa) szczęśliwie dotarliśmy do Szczawy. Szczawa to jedna z najpiękniejszych wsi położona u podnóża
Wielkiego Wierchu i  Mogielicy  w  dolinie  rzeki  Kamienicy.   Po przyjeździe na miejsce  udaliśmy się do muzeum poświęconego historii I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Po zakończeniu zwiedzania przeszliśmy  przed ołtarz partyzancki wyposażony w    oryginalne  elementy  z  ołtarza w  nieistniejącej już kaplicy wybudowanej przez „leśnych” żołnierzy oddziałów górskich  Armii Krajowej. W  maleńkim kościółku w całości wykonanym z modrzewiowego drewna, zapłonął  znicz pamięci zapalony dla Żołnierzy Wyklętych walczących w czasie wojny, a później jeszcze długo po jej zakończeniu, o których pamięć  do tej pory jest usilnie wymazywana z podręczników współczesnej historii Polski. Tym wszystkim Żołnierzom z leśnych oddziałów  poległym z bronią w ręku w walce z Niemcami  i tym, którzy   później byli podstępnie sądzeniu i mordowani  przez  NKWD wespół z sowieckimi  czynownikami spod  znaku UB, KBW i SB w krótkiej modlitwie prowadzonej przez księdza Dawida, oddaliśmy należną Im cześć.  Historia walk partyzanckich z okresu II Wojny Światowej została niejako zatrzymana  w czasie w tym kameralnym muzeum,  bogato wyposażonym  w eksponaty broni i mundury partyzanckie, pełnego opisów   losów uczestników walk.
Samo muzeum, jak nam powiedziano, zostało utworzone z potrzeby serca społecznym wysiłkiem mieszkańców Szczawy i okolicznych miejscowości  oraz byłych partyzantów.  Dzięki  Panu Józefowi Rusnakowi kustoszowi muzeum oraz  księdzu Leonowi Królczykowi Proboszczowi Parafii pw. Najświętszego  Serca Pana Jezusa w Szczawie,  zapoznaliśmy  się z dramatem życia  bohaterskich „Leśnych Żołnierzy”, jakie zgotował  im los w czasie  wojny  i później  po  jej zakończeniu.  Nowy porządek wprowadzony do  Polski na sowieckich bagnetach, zmusił wielu z nich do powrotu do lasu, a niektórych, tak  jak majora „Borowego”  rzucił na emigrację, do dalekiej Kanady, bez prawa powrotu do Ojczyzny, o którą walczył przez okres całej okupacji. Dla tego wspaniałego człowieka nie było miejsca w PRL – owskiej rzeczywistości. Zapomniane gorczańskie  mogiły i pamięć o nich  zawsze była przedmiotem troski i wspomnień  Naszego Papieża Jana Pawła II, który przy każdej okazji,  nawet wtedy  jak  zasiadał  na Tronie Świętego Piotra,  pamiętał o „kościółku partyzanckim”  i odpustach partyzanckich w Szczawie.  Już w pierwszych  dniach  września 1939 roku Gorce i Beskid Wyspowy przygarnęły rzesze uciekinierów i  dały schronienie ostatnim oddziałom regularnej armii polskiej. Gorczańskie lasy i schronisko na Turbaczu były ważnymi przystankami w drodze przerzutowej na Węgry, a później do Francji, dla łączników, kurierów i żołnierzy Służby Zwycięstwu Polsce, Związku Walki Zbrojnej,  a  od lutego 1942 Armii Krajowej.  Tutaj powstały pierwsze oddziały partyzanckie pod dowództwem Jana Wąchały ps. „Łazik”, Jana Połomskiego ps. „Dąb”, kapitana Juliana Zapały ps. „Lampart”, porucznika Władysława  Szczypki ps. „Lech”i  p.porucznika Jana Stachury ps. „Adam”. To tutaj w lasach nad Szczawą, na polanie Stawieniec  zakwaterował pierwszy w pełni przygotowany do działań zbrojnych  oddział  partyzancki pn. „Wilk” pod dowództwem, najpierw porucznika „Lecha”, a po jego śmierci  porucznika Krystyna Więckowskiego ps. „Zawisza”.  Po ogłoszeniu w lipcu 1944 roku przez Komendę Główną Armii Krajowej  Akcji „Burza”,  24 września nastąpiła  koncentracja na Skałce nad Ochotnicą wszystkich oddziałów partyzanckich Inspektoratu Nowosądeckiego AK.  Po  uroczystej mszy świętej został zaprzysiężony I Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, jako jednostki odtwarzanego w konspiracji Wojska Polskiego. Mszę świętą, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców z okolicznych miejscowości,  odprawił naczelny kapelan pułku, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, ksiądz pułkownik  Jan Czuj. Dowódcą odtworzonej jednostki wojskowej został  major  Adam Stabrawa  ps. „Borowy”, pod którego komendą znalazły się również oddziały partyzanckie operujące na terenie naszej części  Beskidów i na Podbeskidziu.  Na koniec 1944 roku I PSP AK łącznie liczył ponad 1000 doskonale uzbrojonych żołnierzy, którzy przeprowadzili kilkaset akcji bojowych.
Tak liczny oddział, mając za bazę wypadową zalesione stoki Gorców, wykonywał dalekie rajdy na posterunki słowackiej straży granicznej we Frydmanie, Nowej Białej, Trybszu i Bukowinie.  Pobliskie górskie doliny, a szczególnie dolina Ochotnicy,  przekształciły  się w „Partyzancką Republikę”, gdzie na Urzędzie Gminnym i na szkole powiewały  biało-czerwone flagi.  Niemcy obawiali się zapuszczać w te tereny , nazywając Ochotnicę wioską bandycką („Banditendorf”). W oczach ludności był to jednak kawałek wolnej od okupanta ojczyzny nazywany „Wolną Republiką Ochotnicką”, w której rządzili partyzanci Armii Krajowej.  W jej obronie,  w trzydniowej  krwawej bitwie z niemiecką  karną ekspedycją mającą spacyfikować Ochotnicę i wymordować jej mieszkańców,  w dniach pomiędzy 18  i  20 października 1944 roku, Partyzanci AK,  stoczyli zwycięski  bój.  Ostatnia regularna bitwa z wycofującymi się z Gorców i Beskidu Wyspowego doliną rzeki Kamienicy oddziałami Wermachtu i SS  rozegrała się 13 stycznia 1945 roku, kiedy oddział  kapitana  „Lamparta” zatrzymał oddziały niemieckie zadając im ciężkie  straty w ludziach i sprzęcie wojskowym.  
W ramach Akcji „Burza” zaczęto formować duże związki taktyczne, w założeniu odtwarzające przedwojenne pułki i dywizje. W Okręgu Krakowskim Armii Krajowej  odtworzono 6  Krakowską Dywizję  Piechoty, 106 Miechowską Dywizje Piechoty i Grupę Operacyjną  „Śląsk Cieszyński”, które  podejmowały otwartą walkę z wycofującymi się z terenów Polski oddziałami Wermachtu, dezorganizując   zaplecze niemieckiego frontu.  Powodzenie podjętej  przez Armię Krajową walki   ułatwiało działania operacyjne  Armii Czerwonej w jej marszu do serca III Rzeszy i mogło  doprowadzić do szybszego zakończenia II Wojny Światowej. Niestety,  jak pokazała historia wyzwolonego w 1944  przez Żołnierzy  AK Wilna i Lwowa,   „Czerwonoarmiejcom” – wyzwolicielom  nie było na rękę współdziałanie  z oddziałami wojskowymi Niepodległej Polski.  Tysiące Żołnierzy walczących w podziemiu zostało przez sowieckie NKWD podstępnie aresztowanych, zamordowanych lub wywiezionych do syberyjskich łagrów.  Te  zbrodnicze działania, właściwie  aż do października 1963 roku, kontynuowali namaszczeni przez sowietów  namiestnicy obcego mocarstwa z  UB,  KBW, MO, SB i ZOMO W tym roku w walce z oddziałami ZOMO i  SB na terenie Lubelszczyzny poległ ostatni Żołnierz Wyklęty z poakowskiego podziemia Józef Franczak  ps. „Lalek”.   W jednym z oddziałów I Pułku Strzelców Podhalańskich, jak dowiedzieliśmy się w czasie wizyty w muzeum,  walczył  podporucznik  Tadeusz Wronowski ps. „Przygoda” (dowódca  oddziału „Ciupaga”).  
W późniejszym czasie wojenny los rzucił Pana Wronowskiego  z Gorców na barykady  Powstania  Warszawskiego, gdzie do końca powstania  walczył  w Szarych  Szeregach, w  batalionie „Parasol”. Za swoje męstwo na polu walki był  wielokrotnie odznaczany najwyższymi  odznaczeniami wojskowymi,  między innymi Krzyżem Walecznych, Krzyżem Virtutti Militari i  Krzyżem Armii Krajowej. Po zakończeniu  zawieruchy wojennej Pan Tadeusz urodzony w Warszawie  osiadł na stałe w Bielsku – Białej i tam prawdopodobnie mieszka do dnia dzisiejszego.  Jego powojennymi losami w dalszym ciągu  żywo interesują  się ostatni  żyjący jego towarzysze broni z oddziałów majora „Borowego”.
Jego wspomnienia mogłyby wzbogacić historię skrzętnie zapisywaną przez społeczników opiekujących się muzeum  partyzanckim w Szczawie (być może  ktoś  natknął się na  Pana Wronowskiego – bardzo prosimy o kontakt w tej sprawie  z autorem artykułu).
Z tej  pięknie położonej  górskiej  miejscowości,  stanowiącej synonim Wolnej Polski Podziemnej, bogatej nie tylko w historię ale również obdarzonej przez naturę w źródła wód mineralnych   udaliśmy się do Podegrodzia,  do Muzeum Lachów Sądeckich. Na terenie muzeum zgromadzono wiele sprzętów użytkowanych  w przeszłości  przez  Lachów w codziennym życiu, ich barwne i bogato zdobione stroje, liczne wykopaliska archeologiczne z tzw. grodziska wczesnośredniowiecznego na grobli (prawdopodobnie była to najwcześniej datowana  siedziba kasztelanii, jeszcze z przed lokowania Starego Sącza ). W świat Lachów Sądeckich,  ich kultury i obyczajów  wprowadziła nas Pani Maria Szewczyk – szefowa Gminnego Ośrodka Kultury.  W Podegrodziu  mieliśmy zaplanowane spotkanie z Panem Zenonem  Szewczykiem, któremu nasze gimnazjum zawdzięcza piękną opowieść o losach Fasoli Niepodległości z Polskich Kresów Wschodnich, a która mamy nadzieję będzie miała dalszy ciąg.   Ostatnim punktem naszego pobytu na gościnnej Ziemi Sądeckiej było „Miasteczko Galicyjskie” w Nowym Sączu, gdzie Młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych poświęconych garncarstwu, koronce  klockowej  i wczesnośredniowiecznym formom pisarskim w Europie.
Pętlę drogową naszej wyprawy,  po osiągnięciu   szczytu   Litacza, przez Limanową i Przełęcz Gruszowiec malowniczo  położoną   pomiędzy kulminacjami Śnieżnicy  i Ćwilina, zamknęliśmy w Mszanie Dolnej, a następnie przez Skomielną i
Wadowice wróciliśmy do Dankowic.  

                                            Tadeusz Kozieł - Przewodniczący Rady Rodziców Gimnazjum w Dankowicach -  Przewodnik Górski


Festiwal Kuchni Regionalnej w Zabrzegu

25 maja na stadionie LKS Sokół w Zabrzegu  odbył się Festiwal Kuchni Regionalnej „Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Tematem przewodnim był „polsko-słowacki sposób na ziemniaka”
W konkursie brało udział 39 uczestników, w tym koła gospodyń z powiatu bielskiego
i uczestnicy ze Słowacji z zaprzyjaźnionego z powiatem bielskim Namestova.
W konkursie tradycyjnie już brały udział obydwa koła gospodyń z Dankowic.
Było mnóstwo smakołyków, które pięknie udekorowane zachęcały do spróbowania.
Wielkim wzięciem wśród degustujących cieszyły się nie tylko specjały regionalnej kuchni, ale i nalewki, które serwowano przy wszystkich stołach. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali równorzędne nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a laureaci statuetki w postaci rzeźb regionalnych.
Koleżanki z Kaniówka zostały uhonorowane statuetką za smakowitą nalewkę Proboszczówkę. Możemy potwierdzić że była warta nagrody bo ją degustowałyśmy.
31.05.2013                                                                                                                       A.S.

Galeria


Młodzież z Gimnazjum na uroczystości z okazji 40 rocznicy
święceń kapłańskich Kardynała Kazimierza Nycza

W dniu 13.05.2013 r. parafianie w Kaniowie świętowali 40 rocznicę święceń kapłańskich Kardynała Kazimierza Nycza. Młodzież z naszego gimnazjum również brała udział w tej uroczystości, wspierając Kardynała modlitwą. Przy okazji chcieli podziękować za wsparcie finansowe, jakiego Kardynał udzielił przy zakupie butów dla zespołu tanecznego z Dankowic.

Galeria zdjęć.

BEZPIECZNA SZKOŁA

W październiku 2012r. Gimnazjum w Dankowicach przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu "Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń". Jego celem była realizacja 10 zadań skierowanych na podniesienie  poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szkole. Idea Konkursu została wsparta przez Sejm i Senat RP, Rząd RP, rektorów wyższych uczelni, kuratorów oświaty, wojewodów, prezydentów miast i marszałków sejmików.
Gimnazjum w Dankowicach od lat angażuje się w różnorodne działnia profilaktyczne, jednakże udział w tak rozbudowanym przedsięwzięciu wiązał się z ogromnym, dodatkowym nakładem pracy przez całe grono pedagogiczne oraz zaproszonych do współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Uwieńczeniem całej kampanii
oprócz oczywiście  podniesienia świadomości uczniów i  rodziców na temat różnorodnych zagrożeń współczesnego świata, a także sposobów radzenia sobie z nimi jest otrzymany przez Gimnazjum w Dankowicach  prestiżowy certyfikat "  „Bezpieczna Szkoła".


Współpraca KŁ „Żbik” ze Szkołą Podstawową
i Gimnazjum w Dankowicach

Lekcje przyrody z uczniami szkoły podstawowej w Dankowicach.
Cele:
Przybliżenie młodzieży szkolnej zasobów przyrodniczych, ochrony środowiska w miejscowości zamieszkania.
 Od kilku lat grono pedagogiczne Gimnazjum im. Ludwiny i Adolfa Kalicińskich oraz szkoły podstawowej im Stanisława Staszica w Dankowicach wraz z członkami Koła Łowieckiego „ZBIK” w Dankowicach wspólnie realizują programy edukacyjne w śród młodzieży szkolnej.  
Lekcje przyrody prowadzone przez myśliwych w terenie to właściwy sposób mający na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywa ochrona zasobów naturalnych w przyrodzie dla  istnienia każdej żywej istoty we własnym środowisku. Od człowieka zależy jak długo zachowamy czyste środowisko, bez skażeń i zanieczyszczeń. W tym celu zawiązana współpraca pomiędzy szkołami i kołem łowieckim ,, Żbik” daje ogromne korzyści dla  prawidłowego funkcjonowania życia w przyrodzie.
 Uczniowie szkoły podstawowej w Dankowicach w raz z dyrekcją i nauczycielami pod patronatem Koła Łowieckiego „ŻBIK” przystąpili do programu edukacyjnego organizowanego przez miesięcznik  ,,Łowiec Polski” zatytułowany ,,Ożywić pola”.
Inicjatywa poparta została przez Zarząd  Koła ,,Żbik” władze Regionalne PZŁ w Bielsku-Białej, Burmistrza Gminy Wilamowice, Radę sołecką Dankowic, Towarzystwo Przyjaciół Dankowic oraz poszczególnych mieszkańców Dankowic. Wspomnianym instytucjom , organizacjom społecznym i mieszkańcom Dankowic należą się podziękowania za finansowanie nagród dla uczniów szkół.
Oprócz lekcji przyrody w terenie, młodzież szkół pod opieką wychowawców zalesiała nieużytki rolne drzewami i roślinami miododajnymi.
Uczniowie brali udział w organizowaniu  wszelkiego rodzaju konkursów o tematyce przyrodniczej. Konkursy miały na celu utrwalenia wiadomości przekazanych w lekcjach przyrody.  Zorganizowano: Konkurs budowy karmników dla ptactwa, konkurs opracowania zielników, konkursy plastyczne oraz rozwiązywanie testów.  Dla uczniów wyróżniających się były wręczane nagrody i wyróżnienia.
Nagrody wręczano zawsze na uroczystych apelach szkolnych, które podsumowywały dorobek wiedzy uczniowskiej.
Za współpracę pomiędzy gronem pedagogicznym i uczniami szkół chciałem serdecznie podziękować . Jestem przekonany, że wskazówki przekazane młodzieży znajdą odzwierciedlenie w zastosowaniu na co dzień i przyniosą pożytek dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że kolejne lata będą nadal obfitowały w propagowaniu ochrony środowiska i prowadzenia edukacji wśród młodzieży szkolnej. Podkreślić należy iż inicjatywa prelekcji oraz lekcji przyrody rozprzestrzeniła się dla dzieci przedszkola w Dankowicach, szkoły podstawowej w Starej Wsi oraz szkoły Specjalnej w Czechowicach - Dziedzicach. Do programu Edukacyjnego włączył się również zarząd Koła Łowieckiego ,,TUR” w Bielsku Białej.
 Od kilku lat mam zaszczyt uczestniczyć w prowadzeniu pogadanek o tematyce przyrodniczej, dokarmiania zwierzyny dziko żyjącej w sezonie zimowym, ochrony środowiska naturalnego wraz z gronem pedagogicznym wspomnianych placówek oświatowych. Młodzież szkolna przy współpracy z gronem  nauczycielskim rok rocznie zbiera naturalną karmę dla zwierząt (żołędzie, kasztany i jarzębinę), która przekazana jest do dyspozycji Koła Łowieckiego ,,Żbik”. Średnia ilość zebranej karmy rocznie wynosi około 3 ton. Ta współpraca daje członkom koła łowieckiego możliwość uzupełniania pożywienia dla zwierząt naturalnymi  owocami, co jest szczególnie ważne w trudnych warunkach zimowych. Dziękujemy i prosimy o dalszą współprace.

Z myśliwskim pozdrowieniem ,,Darz Bór” członek koła łowieckiego  ,,ŻBIK” w Dankowicach   -  Stanisław Kamiński.

16.05.2013

V  Gminny Przegląd Pieśni Religijnej i Turystycznej w Starej Wsi

30 kwietnia 2013r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Starej Wsi odbył się V Gminny Przegląd Piosenki Religijnej, a w tym roku po raz pierwszy urozmaicony o piosenkę  turystyczną. Do konkursu zgłosiło się 66 uczestników z wszystkich szkół podstawowych gminy oraz jednego gimnazjum. Ten jubileuszowy konkurs łączył ze sobą dwa przesłania: rozpowszechnienie tradycji śpiewania znanych i mniej znanych  pieśni religijnych oraz turystycznych, a także rozwijanie zdolności i zainteresowań muzycznych wśród dzieci i młodzieży. Idea uwielbienia Boga i zachwytu nad dziełem stworzenia, rozbudzenie zamiłowań do wędrowania z piosenką turystyczną pozwoliło młodym uczestnikom przeżyć wspaniałe chwile w atmosferze radości i miłości do tego rodzaju muzyki.
Pragnę pogratulować pomysłu i dużego zaangażowania społecznego pani mgr Marcie Nikiel, nauczycielce muzyki w ZSP w Starej Wsi za podjęcie się  zorganizowania i przeprowadzenia takiego festiwalu w naszej szkole.
 Konkurs zgodnie z regulaminem przebiegał w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI i gimnazjum. Oprócz tego wyodrębniono dwie kategorie: zespoły i chóry, a następnie soliści oraz duety.
W kategorii  zespoły w klasach I-III:
I miejsce zdobył zespół „ICHTIS” z ZSP w Wilamowicach
II miejsce zespół - schola „Owieczki Pana” z ZSP w Hecznarowicach
III miejsce zespół wokalny z klasy I ZSP w Starej Wsi
W kategorii soliści w klasach I-III:
I miejsce uzyskała uczennica klasy III ZSP w Starej Wsi - Martyna Młynarska
II miejsce - Julia Wojtacha z klasy II  ZSP w Starej Wsi
W kategorii zespoły w klasach IV-VI:
I miejsce wyśpiewał zespół „ Sursum Corda” z ZSP w Hecznarowicach
W kategorii soliści i duety w klasach IV-VI:
I miejsce zdobyła Zofia Berezowska  ze SP w Dankowicach
II miejsce Ilona Mynarska z ZSP w Starej Wsi oraz duety: Izabela Matlak i Adriana Drabek ze SP w Dankowicach i Weronika Nycz z Marią Nycz z ZSP w Starej Wsi
III miejsce Natalia Szlosarczyk z ZSP w Starej Wsi
Ze względu na dużą ilość uczestników w tej kategorii jury dodatkowo przyznało wyróżnienia dla solistów:
Zofii Korzeń ze SP w Pisarzowicach
Damiana Wadasa z SP w Pisarzowicach
Oliwii Chowaniec z ZSP w Starej Wsi
Marii Schneider z ZSP w Wilamowicach
Kamili Majerskiej z ZSP w Wilamowicach
W kategorii soliści: uczennica klasy I Gimnazjum w Dankowicach
Julia Nycz zajęła I miejsce

Serdeczne podziękowania za  cenne uwagi i ocenę talentów muzycznych uczestników należą się Jury: p. Gabrieli Ryszka, p. Remigiuszowi Prochowskiemu i p. Marianowi Marklowi, którzy ze względu na dużą ilość uczestników i coraz wyższy poziom festiwalu mieli „twardy orzech do zgryzienia”, nim ogłosili wyniki.
Wyrazy wdzięczności kieruję również do sponsorów i fundatorów nagród: ks. kan. Grzegorzowi Thenowi , prezesowi Banku Spółdzielczego w Wilamowicach p. Tomaszowi Królickiemu oraz Świetlicy Środowiskowej „ Promyk” w Starej Wsi z p. Barbarą Markiel na czele za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników.
Gorąco dziękuję sołtysowi Starej Wsi pani Edycie Nycz za wspieranie  talentów i mobilizowanie szkoły do podejmowania działań artystycznych poprzez swoją obecność na każdej uroczystości organizowanej przez szkołę i żywe zainteresowanie wszystkimi przedsięwzięciami naszej placówki.
Wszystkim artystom gratulujemy talentu i odwagi, a ich opiekunom dziękuję za przygotowanie dzieci do konkursu.
                                                                                                                                                                G.L.


    Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych

                                      SAGA 2013

    W czwartek 18.04.2013 roku młodziutki zespół taneczny działający przy Gimnazjum w Dankowicach pod kierownictwem Pani Agnieszki Ślósarczyk, nauczyciela  tutejszego Gimnazjum , wziął po raz pierwszy udział w konkursowym występie w Powiatowych Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych „SAGA 2013r. ”
 Jak widać na fotografiach młodzież zaprezentowała się w pełnej krasie w oryginalnych strojach krakowskich ufundowanych przez córki patronów naszej szkoły Panie Janinę Kalicińską* i Ludmiłę Bandurę. Z „SAGI”  wrócili bez nagród, ale radośni, pełni wrażeń, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. To pierwszy, ale nie ostatni ich konkurs. W najbliższym czasie młodzi tancerze wystąpią na Śmiergustach Wilamowskich.                          Cała społeczność szkolna życzy im wielu sukcesów.
                                                                                                                                                                                             Dyr. Dorota Foltan

*Janina Kalicińska - etnochoreograf z Krakowa, instruktor tańca ludowego, autorka układu do tańca narodowego
krakowiaka, juror przeglądów folklorystycznych.


Jubileusz 65-lecia KGW w Dankowicach

13 kwietnia 2013 r. panie z  Dankowic świętowały Jubileusz 65-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich.
W pięknie udekorowanej Sali OSP zebrało się wielu zaproszonych gości oraz członkinie KGW i  ich mężowie.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: panią Małgorzata Handzlik - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Krawczyk  Prezes WZRKiOR w Katowicach,  Łucja Krutak  Wiceprzewodnicząca WRKGW w Katowicach,
Grzegorz Szetyński  Wicestarosta Bielski, Stanisław Pięta członek Zarządu Powiatu,  Stanisław Gawlik Zastępca Burmistrza Gminy Wilamowice, Księdz Proboszcz Józef Jakubiec, Księdz Wikariusz Dawid Szewczyk, Jerzy Kubik  Radny Powiatowy, Danuta Kożusznik  Prezes Zarządu RZRKiOR w Bielsku-Białej, Antonina Górna Przewodnicząca Rady Kobiet , Marta Turotszy      Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w B-B, Ewa Sakowska  Prezesa Beskidzkiej Inicjatywy Lokalnej, Stanisław Nycz  Przewodniczący Rady Miejskiej w Wilamowicach, Zdzisław Sordyl Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Grzywa  Radny Rady Miejskiej, Zyta Blachura
Majdak   Skarbnik Gminy, Tomasz Królicki   Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Józef Gawlik Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „SCh" ,Aleksander Nowak Dyrektor MGOK, Jolanta Danek  Zastępca Dyrektora MGOK, Stanisław Garstka V-ce Prezes OSP, Andrzej Sadlok  Prezes LKS „Pasjonat" i V-ce Prezes Jan Bieszczad, Kazimierz Kamiński  Prezes Kółka Rolniczego i TMD wraz z członkami Zarządu KR i  Komisji Rewizyjnej, Małgorzata Obstarczyk  Dyrektor Szkoły Podstawowej, Dorota Foltan  Dyrektor Gimnazjum w Dankowicach, Józef Obstarczyk  Kapelmistrz Orkiestry Dętej przy OSP, Stanisław Bieroński właściciel firmy Hornet, Tadeusz Grzywa  Sołtys wsi Dankowice wraz z członkami Rady Sołeckiej Tadeuszem Koziełem, Stanisławem Markielem, Andrzejem Dyrdoniem, Eugeniuszem Stańko.
Wśród gości zaproszonych były także „koleżanki z branży” czyli wszystkie przewodniczące Kół Gospodyń działających w naszej gminie wraz z delegacjami.
Jubileusz był okazją do przedstawienia historii koła, a o obecnej działalności KGW można się było dowiedzieć śledząc prezentację multimedialną przygotowaną przez przewodniczącą przy wydatnej pomocy ucznia Gimnazjum Pawła Błaszczaka.
Można też było zobaczyć ciekawą wystawę prac pań z KGW, świadczącą o ich różnych zdolnościach i zainteresowaniach.
Jubileusz był też okazją do wyróżnienia członkiń
panie z rąk Prezesa RZRKiOR w Bielsku-Białej pani Danuty Kożusznik oraz przewodniczącej Rady Kobiet pani Antoniny Górnej otrzymały „Ordery Serca Matkom Wsi”, „Zasłużony dla Kółek Rolniczych”, wpisy do księgi zasłużonych dla KR oraz listy gratulacyjne.
Całość imprezy uświetnił występ zespołu tanecznego Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich oraz zespołu „Dankowianie”.
Spotkanie przebiegało w miłej, pogodnej atmosferze, było mnóstwo życzeń, kwiatów, prezentów, a toast został wzniesiony za zdrowie, pogodę ducha i siły do dalszej pracy społecznej. Wspólna zabawa przy skocznych melodiach kapeli trwała do późnych godzin nocnych.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.

                                                                                                                             Aniela Stańko

(Aby zobaczyć galerię zdjęć kliknij zdjęcie w lewym górnym rogu)


Historia KGW w Dankowicach
KGW w Dankowicach powstało z inicjatywy Ludmiły Kalicińskiej w roku 1932, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił wszelką działalność, koło przestało  pracować. Po wojnie w maju 1947 roku zostało reaktywowane.
Z zapisów dowiadujemy się, że na pierwsze zorganizowane zebranie przyszło 12 kobiet, do koła zapisało się 8. Widząc w organizacji perspektywę poprawy swego bytu, gospodynie w pierwszym rzędzie zaczęły organizować różnego rodzaju kursy. Poprzez szkolenia rolnicze podnosiły swe wiadomości pod względem uprawy warzyw, roślin i hodowli. Sprowadzały dla członkiń nasiona do siewu, pisklęta do chowu.  Poznawały kraj poprzez organizowanie licznych wycieczek. Corocznie organizowano dożynki, poprzez które podtrzymywano tradycje w słowie, pieśni, strojach. Wspólna praca dawała im wiele satysfakcji. Po całodziennej pracy w polu i zagrodzie, wychowywaniu dzieci znalazły jeszcze siłę na organizację przedstawień, próby, które odbywały się bardzo często nocami. Pierwsze do pracy w czynach społecznych stawały kobiety
przy budowie dróg, boiska, szkoły, ośrodka zdrowia. Główną inicjatorką i motorem do wszystkich tych działań była pierwsza założycielka i przewodnicząca do ostatnich swoich dni Pani Jadwiga Domasik. Była i będzie dla nas wzorem do naśladowania, uczyła nas młodszych pracy społecznej.
W chwili obecnej Koło Gospodyń liczy 60 członkiń.
W roku 1996 funkcję przewodniczącej objęła Aniela Stańko.



16.04.2013

PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców i członkowie Zespołu Tanecznego Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich w Dankowicach serdecznie dziękują za wsparcie finansowe, dzięki któremu zakupiono 20 par specjalistycznego obuwia tanecznego.  Podziękowania składamy mieszkańcom Starej Wsi, Dankowic oraz kard. Kazimierzowi Nyczowi, Posłowi Stanisławowi Szwedowi, Burmistrzowi Gminy Wilamowice Marianowi Treli, ks. Józefowi Jakubcowi, ks. Grzegorzowi Thenowi, Prezesowi  Banku Spółdzielczego Panu Tomaszowi Królickiemu, Panu Remigiuszowi Prochowskiemu właścicielowi Firmy „AMEK”, Firmie „Akces” z Krakowa, a także wszystkim darczyńcom.
Pragniemy podziękować również rodzicom, nauczycielom i młodzieży dankowickiego gimnazjum. Dziękujemy w szczególności tym uczniom, którzy osobiście zaangażowali się w zorganizowanie  i przeprowadzenie akcji: Szymonowi Szymczykowi, Mateuszowi Figurze, Natalii Sobik, Justynie Danielczyk, Danielowi Korczykowi, Kindze Polak, Angelice Waligórze, Tomaszowi Stawiarzowi, Darii Kraus, Aleksandrze Chrószcz, Dawidowi Rak, Tomaszowi Zdrowakowi, Monice Harężlak, Natalii Bieszczad, Anecie Adamowicz, Aleksandrze Żurek, Julii Nycz, Piotr
owi Kwaśnemu.



Konkurs na najpiękniejszą palmę


W  Niedzielę Palmową Towarzystwo Miłośników Dankowic zorganizowało szesnasty już  konkurs na najpiękniejszą palmę. Wzięło w nim udział 50 osób.
Komisja, w skład której weszli: Zofia Marcińczyk, Genowefa Lisewska, oraz Kazimierz Kamiński, oceniała palmy w dwu kategoriach.
Za najpiękniejsze palmy dankowskie nagrody otrzymali: Szymon Kaczówka, Izabella Matlak, Paulina Sordyl, Julia Kaczówka, Wojciech Kaczówka, Jakub Kaczówka, Dawid Zembrzycki, Adam Zembrzycki, Maciej Faruga, Wojciech Faruga, Karolina Wyrobek, Michał Sachmerda, Zofia Berezowska, Agnieszka Strempel, Justyna Gąsiorek, Jan Gąsiorek, Bartosz Kopytko, Jakub Norymberczyk, Zuzanna Norymberczyk, Damian Stawowczyk i Adrian Stawowczyk.
W kategorii palm wzorowanych na góralskich lub kurpiowskich nagrodzono Gabrielę Nycz, Adriana Matusika, Julię Zielińską, Amelię Nycz, Szymona Mikę, Karola Kanię, Patrycję Pilarz, Ninę Wadoń, Annę Wójtowicz, Julię Wójtowicz.Marię Walaszek, Jana Walaszka, Natalę Kępkę oraz dzieci z II grupy z Przedszkola Publicznego w Dankowicach, które swoją palmę ozdabiały wraz z wychowawczynią
panią Dorotą Markiel.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy z pamiątkowym zdjęciem wykonanym przez pana Bogusława Strempla.
Nagrody książkowe i dyplomy  dla laureatów, które  zostały ufundowane przez księdza proboszcza Józefa Jakubca, Towarzystwo Miłośników Dankowic, Kółko Rolnicze oraz Radę Sołecką wręczyli sołtys Tadeusz Grzywa i Prezes TMD Kazimierz Kamiński.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy doceniają naszą działalność na rzecz krzewienia rodzimej tradycji, oraz wychowawczyniom z przedszkola, rodzicom i dziadkom, którzy pomagali najmłodszym uczestnikom konkursu w przygotowaniu palm i uczestniczyli z nimi w uroczystej procesji.

      

Organizator konkursu - Anna Kamińska



Foto:Amek

Sukcesy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Dankowic

Początkiem marca 2013 roku odbyła się już IV edycja ogólnopolskiego konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna. Konkurs oceniał  działalność MDP  za  2012 rok.
Nasza  Młodzież zajęła w nim jedną z najwyższych, bo aż trzecią pozycję w kraju. Rangę wyniku potęguje fakt, że w obecnej edycji plebiscytu wzięły udział już 64 drużyny z całej Polski. W poprzedniej, III edycji MDP Dankowice udało się zdobyć 6 pozycję w kraju.
Tak rewelacyjne wyniki są zasługą Członków naszej MDP. Bez ich wytrwałości i chęci, nie moglibyśmy działać na tak wysokim, krajowym poziomie. Ogromna rolę odegrał także w tym nasz Prezes i Naczelnik, którzy udostępniają nam sprzęt i miejsce do szkoleń, za co im serdecznie dziękujemy.
W 2012 roku, za który była oceniana działalność, nasza Młodzież miała możliwość uczestniczenia w szkoleniach z zakresu taktyki bojowej, musztry, pierwszej pomocy, z historii ratownictwa. Uczestniczyli w licznych, w różnego rodzaju ćwiczeniach na obiekcie i poza nim. Odbywają się one na podstawie szkolenia strażaków-ratowników OSP.
Nasza Młodzież brała udział w wydarzeniach kulturalnych i religijnych, takich jak  Dzień Strażaka czy warta przy Grobie Pańskim na Wielkanoc. Nie zabrakło także poprawiania ich sprawności fizycznej, poprzez udział w zawodach sportowych w piłce nożnej, w tenisie stołowym, w pływaniu. W gminnych zawodach sportowo-pożarniczych zajęli 3 miejsce. Wiedza ich była sprawdzana m. in. na Turnieju Wiedzy Pożarniczej, oraz poprzez zdobywanie specjalności strażackich.
W 2012 roku udało się zorganizować dla nich trzydniowe zimowisko w Ośrodku Wczasów Dziecięcych w Porąbce, a także brali udział w dziesięciodniowym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Kostkowicach, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zorganizowanym dla Członków MDP z powiatu bielskiego.
Pierwszy raz w 2012 roku zorganizowano pokazy współdziałania służb ratowniczych przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Dankowicach, gdzie symulowano wypadek samochodu osobowego i akcję ratownicza. Udział w nich wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 z Bielska-Białej, Policja. Maltańska Służba Medyczna i druhowie z naszej OSP. Drugi raz podobne pokazy były zorganizowane podczas Pikniku Rodzinnego, tym razem z udziałem OSP Kaniów i z Maltańską Służbą Medyczną.
Rok 2012 jest przykładem coraz większej działalności MDP w Dankowicach, która z roku na rok coraz bardziej się rozwija.
Gorąco zachęcamy młodzież w wieku 12-18 lat do wstąpienia w szeregi Naszej MDP. Terminy i miejsca zbiórek podawane są na stronie www.facebook.com/MDPdankowice


                                                                                                        Gabriel Faruga
                                                                                                        Opiekun MDP w Dankowicach


Zdjęcie MDP

24.03.2013

Dzień Babci i Dziadka w Dankowicach

23.01.2013 r. dzieci z klas I, II i III Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Dankowicach zaprosiły na tradycyjne spotkanie swoje babcie i dziadków. Jak co roku goście dopisali i sala OSP była wypełniona po brzegi.           
Uczniowie zaprezentowali przygotowane programy artystyczne. Klasa III przedstawiła Jasełka, a klasy I i II „Baśń o dwunastu miesiącach”. Wiersze, tańce i piosenki towarzyszyły wręczaniu przez wnuczęta upominków babciom i dziadkom. Rodzice naszych uczniów zatroszczyli się o słodki poczęstunek.             
Dla wielu gości uroczystość ta stała się okazją do spotkania ze znajomymi, których nie widzieli kilka lat. Babcie i dziadkowie w podziękowaniu zafundowali wnukom wyjazd do teatru na przedstawienie „Królowa Śniegu”.         
Serdecznie dziękujemy za pomoc i współpracę przy przygotowaniu tej imprezy Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszeniu Kobiet Dankowic, koleżankom z naszej szkoły i przedszkola w Dankowicach oraz niezawodnym, jak zawsze, Rodzicom naszych uczniów.

                                                                                                           G. Adamowicz, K. Iwańska, M. Sikora
23.03.2013

Żywe lekcje przyrody

Szkoła Podstawowa w Dankowicach od wielu lat współpracuje z Kołem Łowieckim „Żbik”. W ramach tej współpracy odbywają się cykliczne spotkania naszych uczniów z panem Stanisławem Kamińskim. Prowadzone przez pana Stanisława pogadanki dotyczą ochrony środowiska, dokarmiania zwierzyny, budowy budek lęgowych i karmników, zbiórki karmy dla zwierząt dzikożyjących, kłusownictwa oraz zagrożeń ze strony bezpańskich psów i innych zwierząt.     
Pan Stanisław Kamiński zabiera dzieci na wycieczki w ciekawe miejsca Dankowic pokazując charakterystyczne dla naszego regionu rośliny i zwierzęta. Uczniowie czynnie uczestniczą w corocznej akcji dokarmiania zwierząt. W ciągu ostatnich 3 lat zebrali ponad 6 ton żołędzi i kasztanów. Każdego roku Koło Łowieckie „Żbik” funduje nagrody dla klas i uczniów wyróżniających się w zbiórce żołędzi i kasztanów. W ramach uczestnictwa w ogólnopolskim projekcie „Ożywić pola” uczniowie naszej szkoły sadzili drzewka w różnych miejscach Dankowic. Wszystkie te działania mają na celu uwrażliwienie dzieci na los zwierząt w najbliższym otoczeniu i związaną z tym ochronę pól i lasów będących ich naturalnym środowiskiem.          
Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dankowicach serdecznie dziękują panu Stanisławowi Kamińskiemu za wieloletnią współpracę.

                                                                                                                   G. Adamowicz, K. Iwańska, M. Sikora
23.03.2013

W związku z otrzymanymi zdjęciami przypominamy artykuł, który ukazał się w gazetce parafialnej Słowo Życia Nr 57 w czerwcu 2003 roku.
Widoczny ślad naszej historii
Wiemy wszyscy, że podczas rozbiorów Polski nasza wieś była pod zaborem austriackim, nie wszyscy jednak wiemy, (a szczególnie młode pokolenie),
że naturalną granicą pomiędzy zaborem austriackim i pruskim w naszej wsi stanowiła Wisła. Na Kaniówku dankowskim, tuż przy Wiśle zachował się do naszych czasów słup graniczny, ślad naszej historii, z widocznym, choć zniszczonym austriackim orłem z dwoma głowami. Niedaleko od słupa (obecnie pole p. Pędraka) stała drewniana strażnica austriackich ”wopistów” zwana przez mieszkańców ”Firansówką”. Jak wspomina p. Mieczysław Papla (ur. w 1919 r.), za czasów jego młodości strażnica nie była jeszcze całkiem rozwalona, a okolicę, gdzie stała, nazywano w gwarze ”na zabijok”. Jak mama w domu pytała, gdzie pasą krowy, a ktoś z domowników odpowiadał ”na zabijoku”, to wszyscy wiedzieli, gdzie to jest. Pan Papla nie pamięta jednak, dlaczego tak nazywano to miejsce.

                                                                          J. Piłot

Obecnie słup graniczny znajduje się obok koscioła parafialnego w Dankowicach.
Na zdjęciach słup graniczny znajdujący się w Jawiszowicach.

Wróć do spisu treści